Skip to content

Et mysterium

Hier braucht der Mensch noch weniger verstandesmässig zu arbeiten; es genügt, zu schauen, höchstens noch ganz kurze Texte zu lesen, und so werden viele eher bereit sein, eine bildliche Darstellung aufzunehmen, als ein längeres Schriftstück zu lesen.

Her fordres der endnu mindre hjernearbejde; det er tilstrækkeligt at se, i det højeste at læse ganske korte tekster, og derfor vil flere foretrække at opfatte en billedlig fremstilling frem for at læse et længere tekststykke.

ADOLF HITLER

Vi ser pressefotoet – sikkert årets – af de døde børn og læser navnet på gerningsmændene, og så ved vi straks, hvem vi skal holde med. Hvem vælger børnene til publicering?

Det ville vi måske opdage, hvis vi kunne læse, men det er heldigvis ikke nødvendigt. Forstå konflikten på to minutter!

Så er der portrættet af den triste og vrede kvinde. Man kan se på hende, hvor trist og vred hun er.

Der må ganske givet være overgået hende noget ubehageligt, og billedteksten fortæller os, hvad det er, med hendes egne ord. Så bliver vi vrede, og vrede og tankevirksomhed fungerer ikke så godt sammen.

Der er den grædende enke efter den sorte lovovertræder, der blev skudt af en hvid politibetjent (men ikke efter den hvide poltibetjent, der blev skudt af en sort lovovertræder). Hvem vælger enkerne?

Og endelig demonstrationerne, der demonstrerer folkets vilje. Hvem vælger demonstrationerne?

Men så kan vi jo bare læse en bog. Det tager lidt længere tid, men ikke meget.

Når vi har læst bagsideteksten, vil vi nemlig ikke støde på mange overraskelser índe i bogen.

Så hvordan i alverden kan det være, at der ikke er flere, der læser Neutzsky-Wulff?

Published inUncategorized

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *